LASER  EPİLASYON  ( İstenmeyen  Kılların  Yok edilmesi ) :

 

 ALEXANDRİTE  LASER  ÜNİTESİ - 1  ALEXANDRİTE  LASER  ÜNİTESİ - 2  ALEXANDRİTE  LASER  ÜNİTESİ - 3
     

 

Lazer epilasyon da, istenmeyen kılları yok etmek için, ALEXANDRİTE LASER, DİOD LASER, ND:YAG LASER, ve IPL
LASER’ler kullanılmaktadır.


   Lazer epilasyon da, daha konforlu, acısı az, hızlı ve etkili olduğu için Alexandrite lazer uygulaması tercih edilir. Acısı biraz fazla olduğu için, veya bazı uygulama zorluklarından ( jiletleme ve jel uygulama gibi ) veya genellikle rötuş gerektirdiklerinden dolayı, Diod Lazer, Nd:Yag Lazer, veya IPL Lazer’lerden herhangi birisi, uzun süren, netice alınamayan durumlar da, bir alternatif olarak, yada uzman’ın tercihine göre ilk tercih olarak da uygulanabilir. Herkes de etkili olan bir lazer henüz yoktur. Farklı kişiler de farklı lazerler etkili olabilir.
   Uygun mod ve doz seçimi, kişiye, bölgeye, cilt ve kıl tipine göre yapılmaktadır. Seans sayısı kişiden kişiye değişmekte olup, bazı insanlar da daha kısa, bazı insanlarda çok uzamakta, hatta bazı insanlarda Lazer etkisiz olmakla birlikte, Yüz bölgesinde ortalama 8 – 10, Vücut bölgesinde ortalama 4 – 6 seans ta, istenmeyen kıllar kalıcı olarak yok olabilir. Seanslar yüz bölgesinde ortalama 1 – 1.5 ay, vücut bölgesinde 2 – 2.5 ay arayla yapılmaktadır.

 

LAZER EPİLASYON DA SIK SORULAN SORULAR

 

LAZER nedir ?

 

- LAZER, uyarılmış radyasyonun yoğunlaşmasıyla güçlendirilmiş bir ışık demetidir. Lazer teknolojisi son yıllarda sağlık ve estetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Lazer adı zaman zaman insanlara ürkütücü gelse de, bilinmesi gereken en önemli nokta lazerin yoğunlaştırılmış enerjisinin bizim kontrolümüz altında olduğudur.Lazerin bilinçli kullanımı ve teknolojik gelişiminin takip edilmesi, uygulayıcının ve tedavinin başarısını artırır.

 

Lazer Epilasyon nedir ?


- Lazer epilasyon, genetik veya hormonal bozukluk sonucu olan istenmeyen tüylerin lazer enerjisiyle yok edilmesidir. Lazer epilasyon da amaç, lazer’in oluşturduğu ısı enerjisiyle, kıl kökünün tahrip edilmesidir. Epilasyon da kullanılan lazer ışığının dalga boyu kıllara rengini veren melanin pigmenti tarafından emilerek, kıl kökünde ısınma ve yanma oluşarak kıl kökü yok edilir. Cilde otomatik kryojen ( = soğutucu ) gaz püskürten veya soğuk hava üfleyen soğutma sistemli lazer tekniği ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

 

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir ?


- Gözleri direkt ışıktan özel gözlüklerle koruma şartıyla tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir.

 

Lazer epilasyon kimlere uygulanır ?


- 16 yaşından itibaren, koyu renkte kıla sahip kişilere uygulanabilir. Beyaz ve sarı kıllar lazer den etkilenmez.

 

Lazer epilasyon süresi ne kadardır ?


- Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle birlikte çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla, yüz 4 - 5 dakikada, bıyık 0.5 dakikada, çene 1 dakikada, bacaklar 1-1.5 saat, sırt 30 - 45 dakika gibi sürebilir..

 

Lazer epilasyon sağlık açısından zarar verebilir mi?


- Hayır. Çünkü Lazer iyonize olmayan bir enerjidir.Bu nedenle hücre mutasyonunu etkilemez. Epilasyon lazerleri yalnızca kıl foliküllerini etkilerler.

 

- Lazer epilasyon sırasında ağrı hissedilir mi ?


- Evet, lazer ışığının çarpmasını, lastik çarpması gibi bir yanma şeklinde
hissedebilirsiniz.

 

- Lazer epilasyon sonrası iz kalır mı ?


- Hayır, genellikle iz kalmaz. Yalnız tedavi sonrasında 5 - 10 dakika, bazen yarım saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Fakat, Lazer den 1-2 gün önce ve sonrasında direkt güneşte yanma veya solaryuma girilirse koyu ciltler de kabuklanma ve leke olabilir.

 

- Lazer epilasyon erkeklerde uygulanabilir mi ?


- Evet, Lazer epilasyon uygulaması yönünden erkek ve bayanlar arasında hiçbir faklılık yoktur. Hatta erkeklerin kıl kökleri daha kalın olduğu için, lazer ışığından daha fazla etkilenip daha hızlı cevap verebilir. Erkekler de, genellikle sırt, göğüs, vücut, ense, boyun ve elmacık kemikleri bölgesinde lazer epilasyon uygulamaktayız.


- Lazer epilasyon kaç seans sürer, bir seansta tüylerden kurtulmak mümkün mü ?

 

- Hayır, bir seans ta mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme
devresinde değildir. Uygulama esnasında, büyüme-olgunlaşma fazında olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenme ve gerileme fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.

 

- Lazer epilasyon da seans aralıkları ne kadardır ?

 

- Seans aralıkları bölgeye göre 4 ile 8 hafta arsında değişir. Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır.

 

- Yaz aylarında Lazer epilasyon yapılabilir mi ?


- Bronzlaşılmazsa, yada uygun güneş koruyucular kullanılırsa, yazın da lazer epilasyon uygulamasının hiç bir sakıncası yoktur. Lazerler, otomatik cryogen gaz ( = soğutucu gaz ) püskürtmeli ve soğuk hava üflemeli olduğu için, lazer cildi yakmadan yaz kış devamlı lazer uygulamaları yapılabilir. Genellikle bir problem olmamaktadır.

 

- Lazer epilasyon düşünüldüğünde ne yapılması gerekir ?

 

- Hastanın bir sağlık kuruluşunda, dermatolog, jinekolog veya endokrinolog bir doktor tarafından görülüp değerlendirilmesi, tüylenmenin nedeninin araştırılması, gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması, hormonal bir bozukluk varsa tedavi olması hastanın genel sağlığı açısından gereklidir. Tedaviye başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya iple alınmamış olması, yani kıl köklerinin mevcut olması şarttır. Kılların 1 milimetre cilt yüzeyinde görülebilecek şekilde kısaltılmasında, tıraş edilmesinde bir mahsur yoktur. Uygulama bölgeleri, lazer epilasyondan önce ve sonra bronzlaşılmamalı, solaryuma sokulmamalıdır.

 

- Lazer epilasyon sonrası nelere dikkat etmeliyim ?


- Normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Tedavi sonrası 1 – 2 gün direkt güneş ışığından korunmalıdır. Yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucu kullanmanız tavsiye edilebilir.

 

 

Copyright © 2013 estelaser; Lazer epilasyon ve cilt bakımı.
Tüm Hakları Saklıdır.